Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přiznání k dani z nemovitosti

15. 12. 2012

Přiznání k dani z nemovitosti
1. Na finančních úřadech dochází k organizační změně. Od 1.ledna 2013 nově vzniká 14 finančních úřadů s krajskou působností. Kvůli tomu jsou v prosinci úřední hodiny omezené, pracuje se na přenosu dílčích dat do jedné databáze, nepodaří-li se to včas, nelze vyloučit ani nějaké komplikace v lednu. Nicméně informace které potřebujeme se tam získat podařilo a tak vám je předáváme prostřednictvím našich webových stránek, jak bylo uvedeno v zápisu ze shromáždění.
2. Přiznání k dani z nemovitosti jsme povinni podat v lednu 2013.
3. Podává se finančnímu úřadu místně příslušnému podle trvalého bydliště podávajícího.
4. Určitě nezapomeňte na formuláři správně vyplnit svoje kontaktní údaje. FÚ vás bude v případě potřeby opravy nebo doplnění údajů kontaktovat. Dle vyjádření úřednice jsou na to připraveni.
5. A nezapomeňte ho podepsat. To prý je častý nedostatek.
6. Pozdní podání je ze strany FÚ pokutováno částkou 500 Kč !
7. Odevzdání i chybně vyplněného formuláře je považováno za splnění termínu.
8. Vyplněný vzor (viz. přílohy) je připraven pro fyzickou osobu, nepodnikající v zemědělství a chovu ryb, mající v garážích Tachovská jednu garáž, dále vlastnící byt a chatu v plzeňském kraji.
9. Vyplnění formuláře:
a. Je-li garáž jedinou nemovitostí, daňové přiznání se podává jako „řádné“. Má-li vlastník více nemovitostí (např. byt, chatu, jinou garáž), daňové přiznání podává jako „dílčí“. viz. řádek 105.
b. Další údaje na 1.listu asi nejsou problémové.
c. Vyplnění listu 2, tj. údaje k dani z pozemků, je schváleno pracovnicí úřadu.
Výsledná daň z pozemku pro jednu garáž je 1 Kč.
d. Vyplnění listu 3, tj. údaje k dani ze staveb, je rovněž schváleno pracovnicí úřadu. Řádek 301 je skutečně „V“ a nikoliv „L“. Řádek 306b je číslo garáže.
Výsledná daň z jedné garáže je 240 Kč.
e. Vyplnění listu 4. Na něm se v řádcích 401, 402 a 403 projeví, zda jste kromě garáže i vlastníkem jiných nemovitostí. V tom nejjednodušším případě, jste-li vlastníci pouze a jedině této garáže, vyplníte 1 Kč do řádku 401, 240 Kč do řádku 402 a 241 Kč do řádku 403. Podepíšete a hotovo.
f. Četnější bude asi případ vlastnictví i nějaké jiné nemovitosti. Nedošlo-li u ní v minulém roce k nějaké změně (např. výměry, velikosti podílu atd.) je to jednoduché. Stačí se podívat kolik jste za ní platili daň loni. Např. za byt 500 Kč a za chatu 250 Kč. Pak do řádku 403 napíšete součet za garáž, byt a chatu. Tedy 241 + 500 + 250 = 991 Kč. Do řádky 401 napište novou daň z pozemku garáže, tedy 1 Kč. A řádek 402 nevyplňujte, úřad si to doplní sám, protože byt a chatu má evidovanou z dřívějška. Také byste možná obtížně dohledávali, kolik třeba platíte za chatu a kolik za pozemek kolem ní.
g. Máte-li vlastnictví komplikovanější, snad vám tento návod bude též k užitku.
h. Tímto vám předávám veškeré informace, které jsem na FÚ zjistil, když jsem tam donesl vyplněné přiznání, nechal ho zkontrolovat a opravit. Tím pokládám úkol daný výboru shromážděním dne 15.11.2012, viz. zápis, za splněný.
i. Abych vám ušetřil cestu na FÚ, tiskopisy pro přiznání jsem vyzvedl a jsou vám k dispozici ve třetím podlaží garáží, na místě posledního shromáždění. Na skobě na zdi. Jsou tam i oficiální pokyny. Samozřejmě každý za svoje daňové přiznání sám zodpovídá. A každý se tedy může při nejasnostech s vyplněním formuláře obrátit na FÚ .
j. Tak nezapomeňte. Do 31.ledna 2013!
 

Za Výbor společenství Karel Mareš

vyplněný vzorový formulář naleznete ve fotogalerii

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář